Lajiq: Aneksimi i Luginës së Preshevës është ndarje e Serbisë, jo e Kosovës

Nga Redaksia 09.08.2018 13:19

Ministri i Tregtisë, i Turizmit dhe i Telekomunikacionit të Serbisë Rasim Lajiq ka vlerësuar sot se “aneksimi i Preshevë, Bujanocit e Medvegjës, për të cilin po spekulojnë medie, në fakt është ndarje e Serbisë dhe e jo e Kosovës, transmeton Koha.net.

“Për këtë çështje asnjë njeri në Serbi nuk do të mund të fliste me shqiptarët e Kosovës e lëre më të arrijë marrëveshje” citon agjencia serbe e lajmeve beta të ketë thënë ai.

Lajiq ka deklaruar të jetë i sigurt se aktualisht nuk ekziston marrëveshje ligjore detyruese ndërmjet Beogradit e Prishtinës, porse konflikti i ngrirë nuk është zgjidhje.

"Kritikohet çdo zgjidhje që prezantohet në medie, e askush nuk thotë sa duhet të presim që të kalojë konflikti i ngrirë”? 10, 50 apo 100 vjet dhe çfarë pas kësaj? Prapë duhet ulur dhe propozuar një zgjidhej”, ka thënë Lajiq.

Ai ka vlerësuar se Serbia duhet të gjejë “zgjidhje kreative” të çështjes së Kosovës dhe se ajo nuk mund të zgjidhet pa Bashkimin Evropian, SHBA-në dhe fuqitë e mëdha.

"Po të zgjidhej kjo çështje drejtpërdrejt në dialogun serb-shqiptar, deri më tash ai do të ishte zgjidhur. Është e qartë se shqiptarët e Kosovës e kanë pasur përkrahjen ndërkombëtare për realizimin e qëllimeve të veta. Pa pjesëmarrjen e fuqive të mëdha, ky problem vështirë se mund të zgjidhet", ka thënë ai.

Nga Redaksia 09.08.2018 13:19
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.