Kryeministrja serbe flet për ndarjen e Kosovës, i përgjigjet edhe Daçiqit

Nga Redaksia 08.08.2018 08:08

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë sot se Qeveria që ajo udhëheq nuk ka ende pozicion zyrtar në çështjen e Kosovës.

Sipas Bërnabiq, një zgjidhje kompromisi me Kosovën ende nuk është afër për tu arritur me Kosovën, dhe për të njëjtën është duke u punuar në vazhdimësi.

“Vuçiq është duke bërë më të mirën për të arritur një zgjidhje kompromisi, unë nuk mendoj që ajo është afër për tu arritur, mirëpo ne po e kërkojmë atë në çdo qoshte, në mënyrë që të humbin sa më pak dhe të marrim sa më shumë”, ka thënë Bërnabiq.

Bërnabiq komentoi edhe deklaratat e ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq për ndarje të Kosovës, për të cilat tha se janë qëndrime individuale dhe se nuk përfaqësojnë pozicionimin zyrtar të Qeverisë serbe.

“Edhe nëse është një i ashtuquajtur Asociacion Plus,  ose nëse s’ka fare kompromis, ne do të presim deri të marrim kontrollin total mbi pjesën jugore, edhe nëse është reale ose jo, ose ndarje, secili ka të drejtë të japë opinionin e vet”, ka thënë Bërnabiq.

Megjithatë, ajo shtoi se nuk e di nëse një kompromis do të arrihet deri në fund të këtij viti, pasi që sipas saj një gjë e tillë varet edhe nga udhëheqësit në Prishtinë, dhe dëshira e tyre për arritjen e kësaj marrëveshjeje.

Ndryshe, presidenti serb Aleksander Vuçiq ka thënë sot se zgjidhja me Kosovën, sipas të gjitha gjasave do të jetë e dhimbshme për Serbinë, e megjithatë ai thotë se një e tillë duhet të arrihet sa më shpejtë që të jetë e mundur.

 

Nga Redaksia 08.08.2018 08:08
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.