Scott në Beograd: Amerika nuk ka ndryshuar qëndrim politik ndaj Kosovës

Nga Redaksia 05.08.2018 18:24

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Kyle Scott, ka thënë se nuk pret që administrata e presidentit Donald Trump të ndryshojë në mënyrë drastike qëndrimin e Washingtonit ndaj statusit të Kosovës.

Scott, në një intervistë për “Radio Beogradin”, ka thënë SHBA-ja vlerëson se pa normalizim të marrëdhënieve dhe arritjes së një marrëveshjeje të përhershme mes Kosovës e Serbisë, nuk ka stabilitet dhe përparim të Ballkanit Perëndimor.

“Zgjidhja e problemit të Kosovës kërkon liderë të guximshëm dhe gatishmëri për zgjidhje të kreative”, ka thënë Ambasadori Scott, transmeton Titulli.com.

Sipas fjalëve të tij, Washingtoni është i gatshëm t’u ndihmojë të dy palëve, por se për marrëveshjen eventuale mes dy vendeve do të deklarohet vetëm kur ta shohë atë.

Ai nuk pret se administrata e Presidentit amerikan, Donald Trump, do të ndryshojë në mënyrë drastike qëndrimin e Washingtonit ndaj statusit të Kosovës.

“Sa i përket Amerikës, sikurse edhe shteteve të mëdha, ato interesa nuk ndryshojnë nga presidenti në president. Atë që ne dëshirojmë që nga administrata Bush, tek Obama dhe Trumpi, është paqja dhe stabiliteti në këtë rajon, transformimi drejt demokracisë, marrëdhënie më të mira ekonomike dhe integrim në BE”, shtoi Ambasadori amerikan në Beograd.

“Kështu që nuk besoj se politika jonë do të ndryshojë”, ka thënë Scott.

Ai ka theksuar po ashtu se lufta gjithmonë është gabim dhe shpesh është pasojë e gabimeve të ulëta që i kanë bërë njerëzit. “Vendimi për bombardim më 1999 është marrë pas një dekade gjakderdhjeje në këtë rajon dhe, në fund të fundit, i ka vënë pikën asaj gjakderdhjeje. Por kjo nuk do të thotë se nuk ka pasur gabime, ka pasur edhe viktima të pafajshme civile. Dhe për secilën viktimë civile na vjen keq”, theksoi ai.

Nga Redaksia 05.08.2018 18:24
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.