Mustafa: Bashkim me Kosovën, ideja e Thaçit e vonuar

Nga Redaksia 05.08.2018 08:45

Politika në Luginën e Preshevës nuk është kundër qëndrimit të fundit të Hashim Thacit për një bashkim të mundshëm të këtyre territoreve me Kosovën.

Në një interviste dhënë për Vizion Plus, Kryetari i Partisë Demokratike shqiptare ne Luginëb e Presheves Ragmi Mustafa, njëkohësisht ish  kryetar I komunës së Presheves, madje thotë se ky propozim është I vonuar. Mustafa pohon se kështu do të rivihej ne vend një gabim i madh historik i lënies jashtë trojeve etnike të shumë shqiptareve në Serbi, Maqedoni e Mal të Zi. 

 Megjithatë duket se edhe faktori politik shqiptar në Luginën e Preshevës nuk është tërësisht e unifikuar kur vjen puna për një cështje kaq të rëndësisshme, edhe pse Ragmi Mustafa thotë se kjo gjë nuk do ta ndalë dëshirën dhe vullnetin e shqiptarëve të Serbisë për tiu bashkuar Kosovës. 

Drejtuesi i Partisë Demokratike shqiptare në Luginë thotë se nuk do të ishte aspak çudi apo dramë e madhe nëse Kosova do të sakrifikonte edhe Mitrovicën për të pasur në gjirin e vet Preshevën. 

Deklarata e Thaçit për korigjim të kufijve ka shkaktuar debate të shumta ne mjedisin politik të Kosovës. 

Megjithate kreu i shtetit duke i vendosur per ta cuar propozimin ne tryezen e dialogut me Beogradin.

Nga Redaksia 05.08.2018 08:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.