Ylli i ri i atletikës kërkon të mos krahasohet me Boltin

Nga Redaksia 23.07.2018 14:15

Akeem Bloomfield që po konsiderohet sprinteri i së ardhmes, pasi vrapoi garën e 200 metrave nën 20 sekonda për të triumfuar në Diamond League të Londrës, ka kërkuar të mos krahasohet me Usain Boltin.

Bloomfield që gjithashtu është nga Xhamajka dëshiron që të mos shihet prej të tjerëve si pasardhës i Boltit, që tashmë është larguar nga atletika për të tentuar karrierën në futboll, shkruan Reuters, transmeton “Koha Ditore”.

20-vjeçari, që para dy javëve triumfoi edhe në garën e 400 metrave të mbajtur në Rabat, të dielën në Londër ishte i papërmbajtshëm. Ai garën e përfundoi me 19.81 sekonda, duke thyer rekordin personal prej 20 sekondave.

Alonso Edward nga Panamaja doli i dyti më 20.01 sekonda, i përcjellë nga Alex Quinonez i Ekuadorit (20.13 sekonda). Favoritët britanikë, Nethaneel Mitchell-Blake dhe Adam Gemili, nuk përmbushën pritshmëritë e publikut vendas.

“Jam shumë i lumtur për shkak se kam regjistruar një kohë fenomenale dhe besoj se me kalimin e kohës do të përmirësohem edhe më shumë. Synoj që ky të jetë edicioni im”, është shprehur Bloomfield.

Kur është pyetur në lidhje me krahasimet që po i bëjnë me Boltin, Bloomfield ka qeshur me të madhe. Ai ka insistuar se askush nuk mund të krahasohet me legjendën e gjallë të atletikës. Bolt është rekordmen në 100 metra me kohë prej 9.58 sekonda dhe 200 metra (19.19).

Gjithashtu, është rekordmen edhe në vrapimin 4x100 metra. Bolt në të tri këto disiplina ka fituar medalje të arta në tri olimpiadat e fundit - 2008, 2012, 2016.

Nga Redaksia 23.07.2018 14:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.