Facebook kalon nga interneti përmes dronëve në internet satelitor

Nga Redaksia 23.07.2018 12:00

Një strategji të ngjashme ka ndjekur edhe Google me mbylljen e Projektit Loon.

Facebook do të vijojë me iniciativat të cilat ofrojnë internet të shpejtësisë së lartë pavarësisht mënyrës sesi do tja arrijë këtij qëllimi.

Sipas Wired, rrjeti social ka nisur punën për ofrimin e internetit satelitor i cili do të shtrihej në zona të izoluara të botës.

Lajmi vjen pak javë pasi Facebook lajmëroi mbylljen e projektit Aquila të ofrimit të internetit përmes dronëve.

Kompania tha se nuk do të zhvillojë më dronë fluturues autonomë të cilët furnizoheshin me energji diellore dhe flururonin për periudha të gjata në vend të ndryshme të botës.

Një strategji të ngjashme ka ndjekur edhe Google me mbylljen e Projektit Loon.

Në Shtator të 2017-ës një raport i internetit thoshte se gjysma e botës nuk është online. /PCWorld Albanian

 

 

Nga Redaksia 23.07.2018 12:00
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.