Ushqimet më të pasura me antioksidantë, të cilat ju ndihmojnë të bini nga pesha

Nga Redaksia 23.07.2018 09:16

Antioksidantët janë të rëndësishëm për shëndetin tuaj, pasi ata punojnë për të mbrojtur qelizat nga dëmtimet e shkaktuara nga oksiduesit, të cilët janë radikalet e lira që ndikojnë në përhapjen e sëmundjeve të ndryshme.

Një studim i vitit 2014 i botuar në një gazetë për kërkime në shkencat farmaceutike raportonte se antioksidantët janë një faktor i rëndësishëm për të ruajtur shëndetin optimal të qelizave.

Ato ndihmojnë në parandalimin e plakjes dhe sëmundjeve të ndryshme kronike, duke përfshirë diabetin, kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Këto që sapo pohuam e bëjnë të rëndësishme që në listën e ushqimeve të dietës suaj të përfshini të tilla ushqime, të pasura me antioksidantë.

Ushqimet antioksiduese që duhet të bëni pjesë të dietës suaj:

1. Çokollata e errët

2. Angjinare

3. Arrat

4. Boronicat

5. Lakra kale

6. Spinaqi

7. Luleshtrydhet

8. Panxhari

9. Brokoli

10. Fasulet

 

Nga Redaksia 23.07.2018 09:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.