Bujanoci me numrin më të madh të lindjeve se të vdekurve në jug të Serbisë

Nga Redaksia 12.07.2018 10:52

Në jug të Serbisë komuna e Bujanocit është në rritje të popullsisë duke pasur për bazë numrin e të lindurve dhe atyre të vdekurve brenda vitit, shkruan Titulli.com.

Sipas të dhënave për vitin 2017 nga Instituti Republikan për Statistika në të gjitha vendet në jug të Serbisë përveç komunës së Bujnocit numri më i madh është i atyre që kanë vdekur se kanë lindur në këtë rajon.

Këto të dhëna tregojnë se vitin e kaluar në komunën e Bujanocit janë lindur 426 fëmijë ndërsa 387 persona kanë vdekur ndërsa në Nish që ka afro 260 mijë banorë gjatë vitit 2017 kanë lindur 2.498 fëmijë ndërsa kanë vdekur 3.417 persona.

Situatë e tmerrshme është në Vrajë në të cilin vitin e kaluar kanë lindur 780 fëmijë ndërsa kanë vdekur 2.158 persona në këtë qytet me afro 81 banorë, transmeton Titulli.com.

Instituti Republikan për Statistika i Serbisë njofton se nga viti 2007-2017 numri i banorëve në bazë të dhënave për lindjet e reja është zvogëluar për 392.000 persona.

Në Serbi numri i banorëve për vitin 2017 është vlerësuar të jetë 7.020.858 prej tyre 51,3% të gjinisë femërore dhe 48,7% meshkuj./Titulli.com/

Nga Redaksia 12.07.2018 10:52
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.