Këto pika janë blu apo vjollcë? Iluzioni optik i ngjyrës që po i çmend të gjithë

Nga Redaksia 12.07.2018 10:20

Një iluzion i ri optik ka zbuluar se sa lehtë perceptimi ynë i ngjyrës mund të anojë. Iluzioni, nga Universiteti i Harvardit, përfshin një rrjet prej 1.000 pikash që variojnë nga nuancat ngjyrë të kaltër deri në ngjyrë të errët vjollce.

Hulumtuesit i kërkuan një grupi vullnetarësh për të thënë nëse ata mendonin se çdo pikë ishte blu ose vjollcë. Gjatë provave, pikat që pjesëmarrësit i kishin identifikuar më parë si vjollcë, dukeshin gjithnjë e më të kaltra.

Studiuesit thonë se kjo mund të jetë sepse truri i njeriut nuk merr vendime të bazuara në rregulla të forta, por bazohet në kontekstin e asaj që ka parë më parë.

Interpretimi i ndryshimeve të ngjyrës së pikave, bazohej në atë sesa shpesh jemi të ekspozuar ndaj disa gjërave. Pjesëmarrësit në studim ishin studentë nga Universiteti i Harvardit, të cilët morën pjesë në më shumë se 1,000 raste.

Çdo pikë është e njëjtë, me ngjyra që variojnë nga "shumë blu" në "shumë të purpurta", sipas studiuesve të Universitetit të Harvardit.

 

Nga Redaksia 12.07.2018 10:20
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.