Kroacia, për herë të parë, në finale të Botërorit

Nga Redaksia 12.07.2018 08:20

Kombi “mëmë” i futbollit është në lot pas një feste të çmendur pak ditë më parë kur Anglia u rikthye në një gjysmëfinale Botërori pas 28 vitesh.

Profecia “Po vjen në shtëpi” nuk u përmbush pasi ekipi i Gareth Southgate u tregua i dobët, duke mos ruajtur një avantazh me shumë vlera, që e gjeti që në minutën e 5’ me Trippier.

Yjet e “Tre Luanëve” pas një 45 minutëshi të parë të shkëlqyer u dorëzuan në të 68’, kur Perisic barazoi sfidën me një goditje spektakolare në stil “karate”.

Në pjesën e dytë Kroacia vendosi diktatin e saj në fushë, por 90’ minutat në stadiumin “Luzhniki” të Moskës u mbyllën në paqe dhe gjithçka shkoi në shtesë.

Ishte Anglia që nisi shumë mirë 15’ minutat e para të shtesës, por shfaqjen e “vodhi” Kroacia, që në të 19’e shtesës shënoi me Mandzukic, duke çuar në delir tifozët kroatë.

Kroacia e Luka Modriç arrin kështu të “gjunjëzojë” Anglinë e yjeve dhe bën histori duke parë veten në të parën finale Botërori për kombin e tyre.

11 korrik 2018 gazeta-Shqip

Nga Redaksia 12.07.2018 08:20
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.