23 vjet nga Srebrenica: një kockë 17-vjeçari e një ish-shtatzënë 20-vjeçare, drejt Potocarit

Nga Redaksia 11.07.2018 10:26

Përkujtohet sot 23-vjetori i masakrës së Srebrenicës, i konsideruar si krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore në Europë, që ka si autorë serbët.

Afro 8 mijë meshkuj boshnjakë muslimanë u ekzekutuan brenda dy ditësh, ku ndër të akuzuarit janë dhe kaskat blu hollandeze që vepronin në kuadër të OKB-së. Ishin këto të fundit që u dhanë garanci atyre që më pas do “përfshiheshin nga një therrtore serbe”, se jeta e tyre nuk do cënohej.

E në këtë 23-vjetor janë dhe 35 viktima që do varrosen për herë të parë siç u ka hije, në kompleksin mortal në Potoçari, atje ku prehen me qindra viktima të Srebrenicës.

Por ky kontigjent ka dhe rekordet e veta, sigurisht të dhimbshme.

Në njërën prej skedave, ajo që mban numrin 17, ka vetëm një kockë. Ajo i përkiste Muhamed Aliç, një djalë i cili ishte 17 vjeç kur u vra. Ai do të varroset pranë babait të tij.

Por Muhammedi nuk është më i riu që do të prehet në Potoçar. Para tij në moshë është 16-vjeçari Vesida Ibriç, ndërsa më i moshuari është Sahin Haliloviç, i lindur në vitin 1924.

Më tej, në Potoçar do të varrosen dhe çifti Remzija Dudiç dhe burri i saj Nijazia. Ata u gjetën dy vjet më pare në një varr masiv. Remzija, kur u vra, ishte në muajin e gjashtë të shtatzanisë dhe ishte 20 vjeç.

Deri tani, në Potoçari janë janë varrosur 6 mijë e 575 viktima, ndërkohë po kërkohen dhe gati 1 mijë të tjerë të Srebrenicës.

Nga Redaksia 11.07.2018 10:26
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.