Daçiq: S’ka progres në rrugën drejt BE-së pa dialog me Kosovën

Nga Redaksia 10.07.2018 05:08

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq po thotë se reformat në sundimin e ligjit të përcaktuara nga Bashkimi Evropian, nuk janë kushti i vetëm në rrugën drejt BE-së.

Kryediplomati serb e ka pranuar se pa përparime në dialogun me Prishtinën, nuk mund të ketë rrugë të sigurt drejt Bashkimit Evropian, transmeton lajmi.net.

“Për shembull ne mund të jemi vendi më demokratik në botë, por në qoftë se nuk bëjmë përparime në dialog me Prishtinën, atëherë nuk ka progres me BE-në”, deklaroi Daçiq.

Ai përmendi edhe marrëveshjen ndërmjet Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë.

“Ju keni një shans si Shkupi dhe Athini, por në aspektin e reformave, sikur të mos zgjidhej tema e emrit, nuk do të kishte përparime”, tha tutje ministri serb.

Këto deklarime Daçiq i bëri në Samitin e Londrës, ku po marrin pjesë zyrtarët e lartë shtetëror nga Ballkani Perëndimor.

 

Nga Redaksia 10.07.2018 05:08
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.