​Kujdes kur shtypni, sekretet mund t’jua marrin të tjerët

Nga Redaksia 09.07.2018 10:01

Kriminelët mund të vjedhin fjalëkalimin tuaj dhe detajet private të bankës duke analizuar ngrohjen e mbetur të lënë nga majat e gishtave tuaj në një tastierë kompjuteri.

Sipas hulumtimeve të reja, është e mundur që të përdoret një aparat fotografik termik për të regjistruar shenjat e nxehtësisë të lëna nga duart e njeriut deri në një minutë pasi që të fundit prekni butonat, transmeton KosovaPress.

Hulumtuesit thanë se hakerët mund të prisnin që dikush të largohej nga tastiera e tyre para se të vjedhin detajet e identifikimit, PIN-in e bankës ose vargjet e tekstit.

Ata e kanë quajtur sulmin kibernetik me bazë nënshkrimin e ngrohjes si 'terminator'. Sulmi u zhvillua nga shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë për të paralajmëruar përdoruesit për të mbrojtur veten.

Autori kryesor i studimit, profesor Gene Tsudik, tha për Bleeping Computer, se është një sulm i ri që lejon dikë me një aparat fotografik termik të matë për të kapur butonat e shtypur në një tastierë normale, deri në një minutë pasi viktima të hyjë në to.

“Nëse shkruani fjalëkalimin tuaj dhe ecni ose largoheni, dikush mund të mësojë shumë për këtë pas faktit”, tha ai.

Për sulm në punë, hakerët duhet të vendosin një aparat termik me pamje të qartë brenda tastierës së kompjuterit.

Pastaj mund të analizohen filmat e printimeve termike për të kuptuar fjalëkalimet dhe llojet e tjera të informacionit.

Gjatë testimeve, 31 pjesëmarrës vendosën fjalëkalimet e tyre në katër lloje të tastierës.

Tetë jo ekspertë u pyetën për të punuar me grupin e butonave të shtypur në bazë të ngrohjes.

Regjistrimet termike të kapura deri në 30 sekonda pas shtypjes së butonave ishin mjaft të qarta për jo-ekspertët që deshifrojnë fjalëkalimet e përdoruesve.

Studiuesit shpresojnë që gjetjet e tyre do të inkurajojnë një lëvizje larg nga fjalëkalimet alfa-numerike, drejt metodave më të sigurta.

 “Ndërsa pajisjet më parë të ndjesisë së ngrohjes bëhen gjithnjë e më pak të shtrenjta, sulmet e reja të kanalit anësor lëvizin nga "Misioni: E pamundur" drejt realitetit," thanë hulumtuesit.

"Kjo është veçanërisht e vërtetë duke pasur parasysh koston vazhdimisht në rënie dhe rritjen e disponueshmërisë së aparateve termike me cilësi të lartë," thonë ata.

 

 

Nga Redaksia 09.07.2018 10:01
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.