Ushqimet që balancojnë pH në trupin tuaj

Nga Redaksia 09.07.2018 09:58

Vlera brenda normave të lejuara të pH të gjakut është mes 7.35 dhe 7.45, që dtth se duhet të jetë lehtësisht bazik ose alkalin.

Në përditshmërinë tonë, na ndodh të konsumojmë ushqime me përmbajtje acide, të cilat mund të shkaktojnë efekte negative shëndetësore si gurët në veshka, përkeqësimin e kockave dhe të muskujve, kancer, probleme të mëlçisë dhe sëmundjeve të zemrës.

Ushqimet alkaline ju ndihmojnë për të balancuar pH-in, pasi përmbajnë natrium që shërben kundër aciditetit.

Ja një listë e tyre që duhet të nisni të konsumoni sa më parë:

Perimet

  • Brokoli i gatuar (6.30 - 6.85) është plot me vitamina C dhe A, fibra dhe acid folik. Ju mbron nga sëmundje të ndryshme kronike dhe ju ndihmon në procesin e detoksifikimit natyror.
  • Lulelakra e gatuar (6.45-6.80) përmban një mori vitaminash me veti anti-inflamatore dhe që mbrojnë nga sëmundja e kancerit, e zemrës dhe të trurit, madje edhe nga shtimi në peshë.
  • Lakra jeshile (5.20-6.75) është e pasur me acid folik, magnez dhe vitaminë C e K. Parandalon kancerin si dhe përmirësion tretjen tuaj.
  • Karota (5.88-6.40) përmbajnë komponime alkaline natyrale, të cilat ju ndihmojnë të neutralizoni acidin e tepërt të stomakut, kolesterolin më të ulët, të përmirësoni vizionin dhe të minimizoni shenjat e plakjes.
  • Panxharët e gatuar (5.23-6.50) përmbajnë mangan, kalium dhe japin efekt anti-plakje në trupin tuaj, zvogëlojnë inflamacionin dhe madje ju ndihmojnë të bieni nga pesha.

Fruta

  • Avokado (6.27-6.58) përmban fibra të tretshëm.
  • Pjepri (6.00-6.67) është i pasur me kalium, fibra dhe ushqyes të tjerë. Këto përbërës janë në gjendje të bëjnë kockat dhe dhëmbët më të fortë, të rritin sistemin tuaj imunitar dhe të përmirësojnë shikimin tuaj.

Ullinjtë

Ullinjtë e pjekur (6.00-7.50) janë një burim i shkëlqyer vitaminë E dhe yndyrnave të pangopura, që shërbejnë si antioksidant natyror, zvogëlojnë shanset e shtimit në peshë, parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe eliminojnë kolesterolin në gjak.

Spinaqi

Spinaqi (6.60-7.18) përmban vitaminën A, C, K dhe kalcium, të cilat prodhojnë efekte anti-kancer, pastrojnë trupin tuaj, si dhe forcojnë kockat dhe flokët tuaja.

 

Nga Redaksia 09.07.2018 09:58
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.