\'\'Dialogu të përfundojë nën udhëheqjen e BE-së\'\'

Nga Redaksia 08.07.2018 21:14

Raportimet se në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë do të përfshihen edhe shtete tjera të mëdha, po i mohon ambasadori gjerman në Beograd, Axel Ditman.

Ditman i cili pas tri vitesh qëndrimi në Serbi, tash do ta marrë funskionin e zv/shefit të deparmatentit për çështje evropiane në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë.

Në një konferencë para gazetarëve, Ditman është shprehur optimist se së shpejti do të arrihet një marrëeshje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, transmeton lajmi.net.

“Gjermania beson në normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Është e rëndësishmë për njerëzit në Kosovë e Serbi që të arrihet paqe. Marrëveshjet e Brukselit duhet të zbatohen”, deklaroi ambasadori gjerman.

Ditman mohoi se Gjermania do të përfshihet ën dialog. Ai theksoi se negociatat duhet të përfundojnë nën udhëheqjen e Bashkimit Evropian.

“Nuk ka asnjë arsye që të vihet në pikëpyetje se dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë nën patronazhin e BE-së dhe me ndërmjetësimin e Mogherinit”, deklaroi Ditman.

Por ky i fundit u shpreh se rruga evropiane e Kosovës dhe e Serbisë varet edhe nga faktorë tjerë.

Vlerësoi se marrëveshja përfundimtare ndërmjet dy shteteve është vetëm njëra nga kushtet.

“Kjo është vetëm një nga pikat në rrugën drejt Be-së, e cila e ka bërë të qartë se nuk dëshiron konflikte. Pika qendrore tjera është edhe sundimi i ligjit”, përfundoi Axel Ditman.

Mediat serbe ditë më parë kishin raportuar se Gjermania është e pakënaqur me rrjedhën e dialogut.

Madje ishte thënë se Berlini do ta dërgojë një emisar në dialogun Kosovë-Serbi.

 

Nga Redaksia 08.07.2018 21:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.