Belgjika mposht Brazilin, shkon në gjysmëfinale

Nga Redaksia 07.07.2018 12:47

Belgjika ka arritur të shënojë fitore në përballje me pesë herë kampionët e botës, Brazilin me rezultat 2-1.

Belgët arritën t’i eliminojnë brazilianët falë dy golave të shënuara në pjesën e parë. 

Për të besuarit e Roberto Martinez gjithçka nisi mirë kur arritën të gjejnë golin e epërsisë bë minutën e 13-të.

 

Fernandinho autogol (Getty Images)

Harkimi i Nacer Chadli nga këndi bëri që Fernandinho ta prek topin dhe ta dërgoj drejt portës së tij.

Alisson tentoi ta largojë topin, por që nuk arriti.

Pas golit të pranuar Brazili filloi ta kontrollojë lojën dhe sulmet e tyre filluan të marrin formë.

Por Brazili filloi të lërë hapësira prapa dhe kjo i konvenoi Belgjikës.

 

Zhvillohej minuta e 31-të kur erdhi goli i dytë. Një kundërsulm i shpejtë nga Lukaku, bëri që topi të shkojë te De Bruyne i cili me një gjuajtje të fortë shënoi për 2-0.

 

De Bruyne(Getty)

Pas këtij goli rastin më të mirë në këtë pjesëlojë e kishte Coutinho, por pa sukses.

Pjesa e dytë nisi mirë për Brazilin. Ishte Paulinho që rrezikoi i pari. Hazard u kundërpërgjigj, por edhe ky pa sukses.

Në minutën e 76-të Brazili kthehet në lojë.

 

Renato Augusto (Getty Images)

Një pasim i bukur nga Coutinho në zonë e gjeti Renato Aguston i cili me kokë shënoi për 2-1.

Brazilianët tentuan të barazojnë deri në fund rezultatin, por edhe përkundër përpjekjeve të shumta nuk arriti.

Belgjika kalon për herë të parë në histori në gjysmëfinale, ndërsa Brazili eliminohet në çerekfinale. /Telegrafi/

 
ISRA@ZizouIdung
 
 

Goooool....!!!!
🇧🇷 1 vs 2 🇧🇪
Agusto '75

Nga Redaksia 07.07.2018 12:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.