WhatsApp sjell një tipar të ri të cilin e ka kopjuar nga Telegram

Nga Redaksia 02.07.2018 12:03

Kanalet e Telegram janë të njohura për ngritjen e një transmetimi të lajmeve që lejon njerëzit që të regjistrohen për të marrë njoftime nga administratorët e kanalit, të cilët mund të jenë agjenci lajmesh, kompani, shkolla, grupe të interesit publik ose më shumë.

Është e zakonshme të flitet për Instagram, aplikacionin e shpërndarjes së fotove në pronësi të Facebook, që huazon nga Snapchat, por tani aplikacioni I bisedave i Facebook, WhatsApp, është duke tërhequr gjithnjë e më shumë risi nga aplikacione të tjera si Telegram. Këtë javë, WhatsApp shfaqi një tipar të ri për grupet e tij, që në thelb është një kopje e kanaleve të Telegramit – domethënë një transmetim komunikimi me një drejtim.

Kanalet e Telegram janë të njohura për ngritjen e një transmetimi të lajmeve që lejon njerëzit që të regjistrohen për të marrë njoftime nga administratorët e kanalit, të cilët mund të jenë agjenci lajmesh, kompani, shkolla, grupe të interesit publik ose më shumë. Tani WhatsApp po shton funksionin për t’i dhënë aplikacionit  të mesazheve rastet e reja të  përdorimit.

Në të vërtetë, siç është shpesh rasti për WhatsApp, përdoruesit kanë adoptuar jo-zyrtarisht sjellje si kanale për disa kohë.  “Një arsye pse njerëzit përdorin grupet është që të marrin njoftime dhe informacione të rëndësishme, duke përfshirë prindërit dhe mësuesit në shkolla, qendra komunitare dhe organizata jofitimprurëse.

Ne kemi prezantuar këtë mjedis të ri në mënyrë që administratorët të kenë mjete më të mira për këto raste përdorimi, ” shkruante WhatsApp në një postim të shkurtër në blog.

Megjithatë, fakti se WhatsApp kërkon që përdoruesit të ofrojnë një numër telefoni për t’u bashkuar me grupet – numri i çdokujt mund të kërkohet nga çdo anëtar i grupit – është një çështje kur bëhet fjalë për krijimin ose bashkimin me grupet publike.

Telegram ka futur emrat e përdoruesve, të cilët e zbusin atë çështje. WhatsApp ka mbi 1.5 miliardë përdorues aktivë, prej të cilëve më shumë se 200 milionë janë në Indi, ndërsa Telegram arriti kohët e fundit 200 milionë përdorues aktivë në mbarë botën. /PCWorld Albanian

 

 

Nga Redaksia 02.07.2018 12:03
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.