Ilaç natyral për të zhdukur dhimbjet e dhëmbit!

Nga Redaksia 02.07.2018 11:55

Kur nervi i dhëmbit është i irrituar ka të ngjarë që të përjetoni dhimbje të dhëmbit. Irritimi i nervit të dhëmbit mund të shkaktohet nga: prishja dentare, humbja e dhëmbit, dhëmbi i plasaritur, pllakëzat, sëmundje të mishrave të dhëmbëve, mbushje që mungojnë ose bien, këllëfë dhëmbi apo mbushje të vendosura jo mirë, infeksione dentare etj. 

Kjo dhimbje mund të jetë vërtet e parehatshme dhe mund t’iu pengojë të hani, të pushoni dhe të flini në mënyrën e duhur.

Nëse keni dhimbje dhëmbi është gjithmonë më mirë të shkoni te dentisti. Megjithatë, ka raste kur problemet me dhëmbët mund të ndodhin në momente kur është e vështirë ose e pamundur të shkoni shpejt te dentisti, ndaj kur ndodh diçka e tillë është mirë të dini çfarë ilaçesh natyralë të përdorni për të qetësuar dhimbjen.

Ne po iu tregojmë një ilaç të thjeshtë natyral që mund të provoni në shtëpi: 

Përbërësit

  • Pluhur hudhre- gjysmë luge çaji
  • Vaj kokosi- gjysmë luge çaji

Rëndësia e përbërësve
Pluhuri i hudhrës përbëhet nga një përbërës i njohur si eugenol. Ky përbërës është një analgjezik efektiv. Gjithashtu, vaji i kokosit është i rëndësishëm për shkak të vetive të tij të shkëlqyera antimikrobiale.

Përgatitja dhe përdorimi
Merrni një filxhan qelqi. Përzieni pluhurin e hudhrës dhe vajin e kokosit në filxhan derisa të krijohet një pastë e trashë. Vendoseni këtë pastë në furçën e dhëmbëve dhe aplikojeni në dhëmbin që iu dhemb duke e fërkuar.

Përsëriteni këtë procedurë tri herë në ditë për të marrë përfitimet maksimale.

 

Nga Redaksia 02.07.2018 11:55
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.