5 sekrete për punimin e brumit të bukës

Nga Redaksia 02.07.2018 11:54

Punimi i brumit të bukës mund të jetë një nga hapat më argëtues të përgatitjes së bukës. Ndiqni këto instruksione bazike për të mësuar se si t’i përdorni duart tuaja kur rrihni brumin për bukë.

Kushtojini rëndësi lartësisë së tavolinës apo pjesës ku po punoni brumin që të mos tërhiqni shpinën. Duhet të kini parasysh që të keni hapësirë për të shtrirë duart tuaja ndërsa punoni brumin.

  • Kur punoni brumin, do të përdorni vetëm fundin (thembrat) e duarve
  • Shtypeni brumin vetëm me fundin e duarve tuaja
  • Ndajeni brumin në gjysmë
  • Ngrijeni brumin në një kënd 45 gradë dhe punojeni me fundin (thembrën) e duarve tuaja sërish
  • Vijoni ta punoni, duke e ndarë dhe duke e ngritur për aq kohë sa mendoni se ka arritur një qëndrueshmëri të nevojshme.

Gjatë këtij procesi kini parasysh:

  • Bëjini pak me miell duart tuaja që mos të ju ngjisë brumi
  • Punimi i brumit shkakton shumë rrëmujë. Mbani përparëse që të mos bëni pis me brumë apo miell veshjet tuaja.
  • Mbani gjithmonë një kupë masë me miell ndanë jush që ta përdorni që brumi mos të ngjisë në tavolinën apo vendin ku po e punoni. 

Nga Redaksia 02.07.2018 11:54
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.