Të moshuarit në Zvicër gjithnjë e më shumë shkaktojnë aksidente

Nga Redaksia 02.07.2018 11:52

Numri i vozitësve të moshës mbi 70-vjeçare, të dënuar për delikte të rënda po të mesme, vitin e kaluar ka arritur kulmin

Shifrat kanë arritur në 1.706, siç raporton gazeta “NZZ am Sonntag”, duke cituar të dhëna nga Zyra Federale e Statistikave. Shumica e të dënuarve e kanë tejkaluar shpejtësinë e lejuar, disa kanë qenë të dehur, ndërsa të tjerët pa patentë shoferi. Në vitin 2008, janë regjistruar 865 të moshuar që janë dënuar, përcjell albinfo.ch.

E njëjta shifër, dmth. një dyfishim brenda dhjetë vitesh, është konstatuar edhe në marrjen e patentës së shoferit. Vitin e kaluar, 8.400 shoferëve të moshës mbi 70-vjeçare iu është marrë patentë shoferi. Arsyet kryesore për këtë zhvillim janë plakja e Zvicrës dhe sjellja e të moshuarve, shkruan më tej “NZZ am Sonntag”, njofton Albinfo.ch.

“Rritja e dënimeve ndaj shoferëve mbi 70-vjeçar është një konstatim i faktit se gjithnjë e më shumë të moshuar jetojnë në Zvicër, gjithnjë e më shumë prej tyre kanë një patentë dhe se pronarët e patentëve gjithnjë e më shumë po drejtojnë vetura”, ka deklaruar Stefan Siegrist, zëvendës drejtor Qendrës këshilluese për parandalimin e aksidenteve.

Megjithatë, të moshuarit janë më të ndjeshëm gjatë kryerjes së aksidenteve në komunikacionin rrugor. “Sëmundjet e ndërlidhura me moshën mund të rritin rrezikun e delikteve në komunikacion”, thotë Siegrist.

 

Nga Redaksia 02.07.2018 11:52
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.