Çmimi i benzinës: Më shtrenjtë në Shqipëri se sa në Zvicër

Nga Redaksia 30.06.2018 08:49

Një litër benzinë në Shqipëri kushton 1.66 dollarë, kurse në Zvicër 1.64 dollarë

Pavarësisht kushteve ekonomike dhe dallimet në paga, në Shqipëri, benzina kushton më shtrenjtë se sa në Zvicër, shkruan albinfo.ch.

“Global Petroleum Prices” ka publikuar raportin me çmimet e benzinës dhe naftës në mbarë botën.

Sipas këtij raporti, Shqipëria renditet e 23-ta në botë për çmimin e benzinës apo 1.66 dollarë, derisa Zvicra është në vendin e 25-të me 1.64 dollarë për litër.

Benzina më të së shtrenjti është në Islandë me 2.15 dollarë për litër, duke u pasuar nga Hong Kong, Norvegjia, Holanda, Italia, Greqia, Monako, Danimarka, Izraeli, Portugalia e kështu me radhë.

Më lirë kushton në Siri, Mongolia, Venezuela, Irani, Sudani.

Por, jo vetëm benzina. Nafta kushton edhe më shtrenjtë në Shqipëri, duke krahasuar me vendet tjera.

Shqipëria ndodhet në vendin e 13-të në botë për çmimin e naftës me një litër që kushton 1.66 dollarë. Më lirë është në Gjermani, Austri, Kroaci, apo edhe Finlandë, Portugali.

Edhe çmimi i naftës më së shtrenjti është në Islandë me 2.07 dollarë, derisa Zvicra ndodhet në vendin e gjashtë me 1.73.

Renditja e vendeve

https://www.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/

https://www.globalpetrolprices.com/diesel_prices/

 

Nga Redaksia 30.06.2018 08:49
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.