Teknologjia e njohjes së fytyrës nga Microsoft identifikon më mirë njerëzit me ngjyrën e errët të lëkurës

Nga Redaksia 27.06.2018 09:36

Në shkurt, një raport nga Media Lab i MIT-it testoi sistemet e njohjes së fytyrës nga Microsoft, IBM dhe Megvii i Kinës dhe gjeti që deri në 35 përqind e grave me ngjyrë të errët kishin gjininë e tyre të keqidentifikuar nga sistemet.

Microsoft thotë se teknologjitë për njohjen e fytyrës po përmirësohen në identifikimin e njerëzve me tonet më të errëta të lëkurës, sipas një postimi të blogut të kompanisë. Shkalla e gabimit është zvogëluar deri në 20 herë për burrat dhe gratë me lëkurë të errët dhe nëntë herë për gratë.

Kompania thotë se ka trajnuar mjetet e saj të IA (inteligjencës artificiale) me grupe të të dhënave më të mëdha dhe më të larmishme, gjë që ka çuar drejt përparimit. “Nëse po trajtojmë sistemet e machine learning për të imituar vendimet e bëra në një shoqëri të njëanshme, duke përdorur të dhënat e krijuara nga ajo shoqëri, atëherë këto sisteme do të riprodhojnë domosdoshmërisht paragjykimet e saj”, – tha Hanna Wallach, një kërkuese në Microsoft.

Në shkurt, një raport nga Media Lab i MIT-it testoi sistemet e njohjes së fytyrës nga Microsoft, IBM dhe Megvii i Kinës dhe gjeti që deri në 35 përqind e grave me ngjyrë të errët kishin gjininë e tyre të keqidentifikuar nga sistemet.

Raporti konfirmoi atë që shumë prej tyre kishin dyshuar për vite – sistemet e njohjes së fytyrës mund të jenë të njëanshëm nga grupet e të dhënave të kufizuara dhe faktorë të tjerë si racizmi. Në vitin 2015, Google identifikoi miqtë me ngjyrë të një inxhinieri softuer në një fotografi si “gorilla”, dhe iu desh të kërkonte falje për gabimin (fotoja më poshtë).

Megjithatë, ndërsa njoftimi i Microsoft tregon një ulje të paragjykimeve raciale brenda sistemit të njohjes së fytyrës, nëse zbatimi i ligjit merr dorën e tyre mbi mjetin e njohur të njohjes së fytyrës, është e paqartë se si kjo mund të luajë për njerëzit me ngjyra dhe nëse kjo mund të përkeqësojë praktikat tashmë problematike.

Partnerët e Microsoft-it me Imigracionin dhe Doganën e SHBA-ve (ICE), dhe mjetin e njohjes së fytyrës iu ofrohen agjentëve qeveritarë si një burim. Drejtori i Microsoft, Satya Nadella sqaroi në një memo javën e kaluar se “Microsoft nuk po punon me qeverinë amerikane për ndonjë projekt që lidhet me ndarjen e fëmijëve nga familjet e tyre në kufi”, por ai nuk tregoi se si njohja e fytyrës mund të luajë një rol në punën e institucioneve shtetërore. /PCWorld Albanian

 

 

Nga Redaksia 27.06.2018 09:36
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.