Luftoni atakun në zemër për 60 sekonda!

Nga Redaksia.B 25.06.2018 12:01

Jeta e një njeriu i cili pëson një atak në zemër, ka gjasa të shpëtohet vetëm me një lëvizje të vetme.

Kështu konsideron britaniku Dr John Christopher, derisa ka pranuar se për 35 vjet praktikë ndërsa ka punuar me njerëz në mësimdhënie, ai asnjëherë nuk kishte humbur ndonjë pacientë i cili kishte pësuar një lum në zemër në shtëpi, njofton Klan Kosova.

Ai rekomandon marrjen e një luge çaji me pluhur speci ‘cayenne’ në një gotë me ujë të ngrohtë, ndërsa kërkon aplikim tek pacienti dhe brenda pak minutash ai do të ndihet shumë më mirë.

Sipas tij shumica e sulmeve në zemër shkaktohen nga kequshqyerja.

Kjo është një nga ndihmat më të shpejta sepse në këtë mënyrë zemra ushqehet menjëherë me një dozë të fuqishme.

”Të gjithë duhet ta dini këtë në mënyrë që t’u vini në ndihmë njerëzve që ndeshin këtë problem. Një sulm në zemër mund ta pësojnë të gjithë rreth jush” thotë ai.

Çaji i ngrohtë vepron në një mënyrë të tillë duke hapur strukturën e qelizave, që i bën ato të zgjerohen dhe ta pranojnë atë shpejt. Kjo shkon direkt në zemër, nëpërmjet sistemit të arterieve.

Dr John Christopher thotë se funksionon më shpejt se çdo kapsulë apo mediakament tjetër, njofton Klan Kosova.

Nga Redaksia.B 25.06.2018 12:01
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.