BIPMB shpall konkurs për ndarjen e bursave për fëmijët jetimë në Luginë të Preshevës

Nga Redaksia 23.06.2018 21:50

Bashkësia Islami për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, në bashkëpunim me donatorët e saj, organizatat turke, përkrahur edhe nga vëllezërit shqiptarë që jetojnë jashtë vendlindjes si dhe e mbështetur edhe nga bizneset lokale që veprojnë në Luginën e Preshevës dhe më gjërë shpall konkurs për ndarjen e bursave për fëmijët jetimë.

KONKURS Për ndarjen e bursave për fëmijët jetimë.

1. Kushtet e përgjithshme për ndarjen e bursave: Bursat ndahen për fëmijët jetimë që nuk e kanë babain gjallë.

2. Qëllimi i projektit të bursave: Qëllimi i projektit për ndarjen e bursave është ofrimi i mbështetjes financiare për familjet që rritin fëmijë jetimë, e që mjerisht nuk e kanë pranë tyre kryefamiljarin – babain, i cili do ishte përgjegjës për sigurimin e kushteve elementare për jetë normale.

3. Të drejtë konkurimi: Fëmijët jetimë pa baba, nga mosha e lindjes e deri në moshën 11 vjeçare.

4. Kohëzgjatja e bursave: Derisa fëmiu jetim të përfundoj shkollimin fillorë.

5. Lartësia e bursave: 28 euro për çdo muaj, të konvertuara në dinarë, ose 336 euro në vit.

6. Pagesa e mjeteve të bursës: Bëhet në 4 këste gjatë çdo viti (dmth. 1 këst përfshin pagesën e tre muajve paraprak)

7. Dokumentet e nevojshme për aplikim: a). Çertifikata e lindjes së fëmiut. b). Çertifikata e vdekjes së babait të fëmijës. c). Vërtetimin mbi hapjen e llogarisë bankare në dinarë. d). Vërtetimin nga shkolla, nëse fëmiu është mbi 7 vjet. e).

Lutjen drejtuar BIPBM-së për përfitimin e bursës. f). 1 fotografi e plotë e fëmijës. 8. Afati i aplikimit: Afati për aplikim fillon më 25.06.2018 dhe mbaron më 05 korrik 2018.

Aplikimi pas përfundimit të afatit të lartëshënuar, si dhe dokumentacioni i pakompletuar nuk do të shqyrtohet. Pranimi I dokumentacionit bëhet çdo ditë pune, prej orës 10:00 e deri ora 15:00, në zyren e KBI-së në Bujanoc, rruga e Kosovës, përballë IDEA Marketit.

Për më shumë informata, ju lutemi na kontaktoni në nr. Tel. 063/8556261 Sugjerim: Palët pas aplikimit duhet të kenë mirëkuptim, derisa donatorët të marrin përgjegjësitë e veta mbi pagesën. Njofton Shërbimi Informativ pranë BIPBM

Nga Redaksia 23.06.2018 21:50
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.