Probiotikët ndihmojnë në parandalimin e depresionit

Nga Redaksia.B 20.06.2018 12:58

Mjekët dhe ekspertët nëpër botë pajtohen me faktin se nuk ekziston asnjë ilaç çudibërës për të gjitha sëmundjet, por studimi i ri për probiotikë riafirmon se probiotikët vërtet e kanë një efekt çudibërës në shëndetin e të gjithë organizmit.

Studimi, rezultatet e të cilit u botuan në revistën Brain, Behavior and Immunity, zbulon se probiotikët nuk janë të mirë vetëm për shëndetin e sistemit të tretjes, por edhe se mund ta përmirësojnë shëndetin mendor.

Shkencëtarët e kanë studiuar shëndetin e 40 personave gjatë një periudhe prej katër javësh. Ata e përcollën gjendjen e tyre shpirtërore dhe e matën mundësinë e shfaqjes së depresionit dhe luhatjes së psikike. Ata u ndanë në dy grupe – njëri grup kishte marrë probiotikë, ndërsa tjetri placebo.

Rezultatet zbuluan se pjesëmarrësit të cilët kishin marrë probiotikë, e kishin një rrezik më të ulët të ndryshimeve të papritura të gjendjes shpirtërore dhe incidencë të emocioneve negative, kur jo çdo gjë është ashtu siç duan ata.

Edhe pse shkencëtarët nuk e kanë krejtësisht të qartë se si probiotikët janë të lidhur me çështjet e shëndetit mendor, ata besojnë se për këtë janë meritore bakteret e mira të cilat mbeten në sistemin e tretjes, veçanërisht në apendiks. Atëherë vjen deri tek lirimi i kimikateve që e promovojnë gjendjen shpirtërore.

Gjithashtu, studimet e mëparshme kanë treguar se probiotikët e zvogëlojnë inflamacionin kronik në trup dhe e stimulojnë lirimin e toksinave nga trupi. Shëndeti i sistemit të tretjes ndikon drejtpërdrejt në shëndetin mendor.

Edhe pse rezultatet e këtij studimi janë preliminare, ato tregojnë se marrja e probiotikëve mund ta zvogëlojë praninë e mendimeve negative. Për t’i shijuar përfitimet e probiotikëve, filloni t’i konsumoni çdo ditë. 

Nga Redaksia.B 20.06.2018 12:58
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.