Studimi thotë se njerëzit fetarë jetojnë katër vjet më gjatë se ateistët

Nga Redaksia.B 14.06.2018 10:09

Hulumtuesit kanë gjetur një lidhje të habitshme mes jetëgjatësisë dhe besimit fetar.

Sipas tyre vizitorët e kishave dhe të xhamive, duket se jetojnë deri në katër vjet më shumë se sa ateistët, të paktën sipas një analize prej 1 mijë personave raport i botuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, njofton Klan Kosova.

Hulumtuesit e psikologjisë së Shtetit të Ohajos, pas studimit, këmbëngulin se ka merita për lidhjen: njerëzit me përkatësi fetare shpesh vullnetarë dhe angazhohen në aktivitete shoqërore gjatë gjithë jetës së tyre – diçka që lidhet rregullisht me jetëgjatësi më të gjatë.

Por ata gjetën se ky shoqërizim shfaqi vetëm për të rritur jetëgjatësinë më së shumti deri në një vit – duke sugjeruar elementë të tjerë të jetës fetare, si konsumimi i pakët i alkoolit që ka një kontribut të madh, njofton Klan Kosova.

Nga Redaksia.B 14.06.2018 10:09
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.