Organizatat e mediave në Serbi: Nuk pranojmë paratë e ministrisë së Informimit, agjendë politike

Nga Redaksia 13.06.2018 15:21

Shoqatat e gazetarëve dhe medias në Serbi kanë vendosur të mos pranojnë paratë që janë ndarë për projekte të mediave që kanë aplikuar në Ministrinë e Kulturës dhe Informimit, sepse konkurrenca ishte krejtësisht e paligjshme dhe se për projektet kanë vendosur njerëz të paaftë dhe të besueshme me një agjendë të qartë politike .

Edhe pse mediat e shkruara dhe organizatat që punojnë në kushte shumë të vështira dhe mjedis armiqësor, siç dëshmohet nga raportet e shumta ndërkombëtare, ky hap është vendosur si shprehje e protestës kundër faktit se praktika katastrofike e konkurrencës bashkëfinancim nga nivel lokal u zhvendos në republikë, por edhe si një shprehje solidariteti me të gjithë cilësinë dhe media dhe media profesionale projektet që nuk janë për shkak të papranueshmërisë politike, duke marrë para në konkurs.

Konkursi u shënua nga parregullsi të shumta dhe paligjshmërinë e procedurës dhe procedura për përzgjedhjen dhe funksionimin e anëtarëve të komisionit , për faktin që paratë e qytetarëve të përkushtuar për interesin publik shkoi në masë të madhe të mediave pranë qeverisë të cilët janë duke punuar krejtësisht në kundërshtim me interesin publik, për të cilën janë të vendosur kryesisht nga përfaqësues fantazmë të shoqatave të lidhura me qeverinë dhe profesionistët e mediave anonime. 

Ne kujtojmë se organizatat e mediave dhe gazetarëve disa ditë më parë për shkak të këtij skandali të fundit në punën e Ministrisë së Kulturës dhe Informimit kënë kërkuar shkarkimin e ministrit të Vladan Vukosavljeviç dhe sekretari i Shtetit Alexander Gajovic si e vetmja lëvizje logjike të Qeverisë së Serbisë.

Nëse ata me të vërtetë sinqerisht dëshiron të hyjnë në një dialog me gazetarët 'dhe shoqatave të medias zhvillimi i një strategjie të re të medias, si dhe media të tjera të shumta adresuan problemet më të ngutshme, dhe kjo është një abuzim i konkurrencës dhe bashkë-financimit është një prej tyre.

 Beograd-Novi Sad-Nish-Kragujevac, 13 qershor 2018

 

Shoqata e Pavarur e Gazetarëve të Serbisë (NUNS)

Shoqata e Pavarur e Gazetarëve të Vojvodinës (NDNV)

Shoqata e Mediave të Pavarura Elektronike (ANEM)

Shoqata Lokal pres (LP)

Shoqata e Mediave Online (AOM)

Nga Redaksia 13.06.2018 15:21
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.