Jeremiq godet keq Vuçiqin: E ka në plan të nxisë trazira në Mitrovicën e veriut

Nga Redaksia 13.06.2018 13:05

Presidenti i Partisë Kombëtare Vuk Jeremiq tha se Presidenti i SNS-së Aleksandër Vuçiq planifikon të provokojë trazira në veri të Kosovës në muajt e ardhshëm, me qëllim që Kosova të anëtarësohet në OKB.

“Ne e pamë tashmë këtë recetë, e shtrëngojnë, pastaj vendosin zjarr dhe e mbyllin si rast i shkaktuar nga zoti. Kështu, Vuçiq mendon se është arritur një “marrëveshje historike”, tha Jeremiq në asamblenë themeluese të Komitetit Komunal të Partisë Kombëtare të Vozdocit, sipas një deklarate të Partisë Popullore.
 
Jeremiq tha se si pjesë e përgatitjes së autoriteteve për krijimin e problemeve të drejtuara për nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radoiçiq, një njeri që menaxhon aktivitetet kriminale në Kosovën e veriut, u vendos “në bashkim të plotë me Beogradin dhe me mbështetjen e saj të plotë që është duke i dhënë”, raportoi “Danas”, transmeton Periskopi.
 
“Ata do të përpiqen të provokojnë trazira në mënyrë që të trembin njerëzit nga një luftë e re”, tha Jeremiq.
 
“Ne duhet ta ndalojmë atë dhe ne kemi një përgjegjësi të madhe. Regjimi progresiv e mban Serbinë në një gjendje të pushtimit de facto”, tha Jeremiq, duke shtuar se Vuçiq planifikon të blejë mbështetje ndërkombëtare për koncesione të njëpasnjëshme, të cilat janë drejtpërdrejtë kundër interesave kombëtare, për të vazhduar sjelljen e “represionit bandit” në Serbi.
 
“Bashkësia ndërkombëtare nuk kritikon mënyrën se si Vuçiq qeveris Serbinë, sepse pret që ai të përfundojë problemin e Kosovës deri në fund të këtij viti dhe ai ka në plan t’i japë atyre mbështetje për vitet e ardhshme në pushtet”, tha Jeremiq.

Nga Redaksia 13.06.2018 13:05
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.