10 nxënës më pak në klasat e para 2018/2019 në komunën e Bujanocit

Nga Redaksia 13.06.2018 12:00

Numri i nxënësve të cilët pritet të regjistrohen në klasën e parë në territorin e komunës së Bujanocit pritet të jetë më i vogël për 10 nxënës në krahasim me vitin paraprak megjithëse ende mungojnë statistikat zyrtare.

Kryeshefi i drejtoratit për arsim pranë administratës komunale, Driton Rexhepi për Titulli.com tha se numri i përgjithshëm i nxënësve të regjistruar me gjasë do të bije edhe këtë vit. 

“Sa i përket numrit të filloristëve që do të regjistrohen në klasë të parë me që ende nuk kemi statistika zyrtare e që duhet të vijnë në shtator prej shkollave fillore, ne disponojmë vetëm me numrin e parashkollorëve e që është 282 parashkollorë e që sipas llogaritjes së thjesht këtë vit do të ketë 10 nxënës më pak” , u shpreh Rexhepi, shkruan Titulli.com. 

Drejtori i shkollës fillore “ Muharrem Kadriu ” në Tërnoc Bajram Salihu gjatë bisedës për Titulli.com theksoi se parapërgatitjet për vitin e ardhshëm shkollorë janë bërë kurse statistika zyrtare për numrin e nxënësve nuk kemi. 

“Përgatitjet kanë filluar para dy muajve, ku kemi shpallur lajmërimet dhe që janë shpërndarë në vendet më frekuentuese të fshatit, si në çerdhen e fëmijëve dhe në shkolla. Deri më tani interesimi nuk ka qenë i madh dhe nuk kemi numër të saktë të nxënësve të cilët do të regjistrohen në klasë të parë. Presim që numri i tyre të dihet në muajin shtator”, tha Salihu .

Në komunën e Bujanocit funksionojnë 10 shkolla fillore, vitin shkollor 2017/2018 e kanë vijuar 383 nxënës në klasën e parë kurse numri i nxënësve të cilët do të regjistrohen është në rënie të vazhdueshme. /Titulli.com/

 

 

 

Nga Redaksia 13.06.2018 12:00
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.