Pse para shiut dhembin nyjat?

Nga Redaksia.B 13.06.2018 10:14

A kanë njerëzit e moshuar të drejtë kur parashikojnë shi kur iu dhembin nyjat? Eksperti Elaine Husni, drejtor i Qendrës së Artritit dhe Qendrës Kardiologjike të Cleveland shpjegon efektet e presionit barometrik dhe pse mund të thuhet se kanë të bëjnë me dhimbjen.

Husni thotë se shumë pacientë me osteoartrit, edhe pse jo të gjithë, ankohen se koha ndikon në ashpërsinë e dhimbjes.

"Ne mund të pajtohemi se kur presioni barometrik dhe temperatura të bien, rritet dhimbja në nyje. Presioni barometrik është në fakt pesha e ajrit që na rrethon, kështu që kur të ftohet moti rritet pesha e tij. Ajo ndikon në kapsulën e njohur si zarf sinovial që sekreton lëngun sinovial dhe përfundon në nyja”, tha Husni.

Nga Redaksia.B 13.06.2018 10:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.