Pse është e rrezikshme ta mbani teshtimën

Nga Redaksia.B 13.06.2018 10:04

Trupi juaj funksionon në mënyrë të përkryer, dhe kryen shumë mirë funksionet bazike të organizmit, mirëpo, gjërat mund të ndryshojnë nëse ju provoni që të ndërhyni në këtë proces.

Njerëzit nganjëherë e provojnë që ta mbajnë apo shtyjnë teshtimën, shpesh për shkak se ajo mund të ndodh në një moment të papërshtatshëm. Një shprehi e tillë mund të jetë tejet e rrezikshme, transmeton ksp.

Në raste më të rralla, mbajtja e teshtimës mund të shkaktojë dëme të mëdha në shëndet.

Kur ndodhin këto raste, mund të shkaktohen pasojat si vijon:

Lëndim i diafragmës,

Këputja e enëve të bardha të gjakut në sy,

Lëndim i veshit (rasti më i rënd dëmtim i pjesës së brendshme e cila mund të shkaktojë edhe humbjen e dëgjimit),

Infeksion i veshit (për shkak të mukozës së infektuar që depërton në vesh),

Mos mbajtje e urinës,

Këputja e enëve të gjakut në tru për shkak të rritjes së papritur të shtypjes së gjakut.

Nga Redaksia.B 13.06.2018 10:04
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.