Nga frymëmarrja e deri te truri: Si përmirësohet trupi kur humbni peshë

Nga Redaksia.B 13.06.2018 09:22

Të gjithë e dimë se humbja e peshës është gjë e mirë (nëse veç nuk e keni peshën optimale) – por a e dini sa e mirë në të vërtetë është humbja e peshës?

Duke filluar nga memoria e deri te frymëmarrja, largimi i kileve të tepërta sjell efekte pozitive në të gjithë trupin, transmeton Telegrafi.

Mushkëritë

Humbja e 5-10% të peshës është dëshmuar se i zvogëlon problemet me frymëmarrje dhe e përmirëson funksionin e mushkërive.

Kjo nënkupton se nuk do të lodheni më aq shumë kur ecni shkallëve.

Mëlçia

Heqja e kilogramëve parandalon krijimin e dhjamit në mëlçi.

Vlen të ceket se dhjami në mëlçi mund të shpijë në probleme të ndryshme shëndetësore, madje edhe në kancer të mëlçisë.

Shpina

Të qenit mbipeshë ju bën më të rrezikuar nga dhimbja e shpinës, ndërkaq largimi i peshës dhe aktiviteti fizik ju ndihmon t’i parandaloni dhimbjet e tilla.

Truri

Jo vetëm se mirëmbajtja e peshës e bën trurin të punojë mirë edhe kur të plakeni, gjithashtu edhe e ndihmon t’i përmirësojë performancat. Hulumtimet sugjerojnë se funksioni ekzekutiv dhe memoria përmirësohen pas humbjes së peshës.

Gjunjët

Nëse indeksi i masës tuaj trupore (BMI) është 30 e më lart, ju jeni shumë më të prirë të zhvilloni osteoartrit në gjunjë.

Por, për çdo gjysmë kilogram të peshës që e humbni, ju e zvogëloni ngarkesën që bën presion mbi gjunjët tuaj.

Pra, edhe humbja më e vogël e peshës ju ndihmon t’i ruani gjunjët.

Zemra

Doktorët thonë që humbni peshë dhe efektet do t’i vëreni menjëherë në zemër.

Studimet tregojnë se humbja e 10% të peshës është ndërlidhur me zvogëlim të madhësisë së zemrës dhe trashësisë së artereve – që të dyja lajme të mira sa i përket rrezikut të sulmit të zemrës. 

Nga Redaksia.B 13.06.2018 09:22
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.