Ekspertët britanikë: Përdorimi i tepërt i ilaçeve e dëmton shëndetin dhe shkakton demencën

Nga Redaksia.B 13.06.2018 08:59

Artikujt më të lexuar

Artikujt e ngjashëm

Duke kaluar vitet, njerëzit e vërejnë se fillojnë të bëhen më të prirë ndaj çrregullimeve të ndryshme të cilat vijnë me moshën. Numri i ilaçeve që i pinë çdo ditë zgjerohet aq shumë saqë fillojnë t’i konsumojnë një grusht pilula në ditë.

Por, sipas një raporti të ri të publikuar në ‘British Medical’, përdorimi i vazhdueshëm i ilaçeve mund ta rrisë rrezikun e demencës deri në 30%, transmeton Telegrafi. 

Hulumtuesit thonë se miliona njerëz anë e mbanë botës janë duke përdorur një koktej pilulash brenda dite, ndërkaq iu bëjnë thirrje doktorëve të tyre që t’i largojnë ata nga pilulat.

Ilaçet kundër depresionit, ilaçet e fshikëzës dhe ato të Parkinsonit janë përgjegjëse për dhjetëra mijëra raste të demencës.

Përveç tjerash, edhe pilulat kundër astmës, alergjive, djersitjes së tepërt, etj., janë të dëmshme.

Sipas ekspertëve, kjo për shkak se ilaçet e tilla janë antikolinergjik të cilët i dëmtojnë pjesët e sistemit nervor që i rregullojnë funksionet më bazike të trupit, si mendimi e memoria.

Nga Redaksia.B 13.06.2018 08:59
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.