Maska natyrale me majdanoz, mrekulli për fytyrën!

Nga Redaksia.B 12.06.2018 09:19

Kushtet klimatike i bëjnë dëm lëkurës tonë gjatë gjithë vitit.

Në dimër, i ftohti dhe era e dëmtojnë lëkurën jashtëzakonisht shumë, ashtu sikur në verë rrezet e dmëshme UV, që e bëjnë edhe më të vështirë për t’u kujdesur siç duhet për lëkurën tonë.

Kjo është arsyeja pse kjo maskë me majdanoz është e jashtëzakonshme, një mënyrë e shkëlqyer për të balancuar prodhimin e vajit dhe për të zbutur lëkurën.

Pjesa më e mirë e kësaj maske është që ju lehtësisht mund ta përgatisni atë në shtëpi.

Të gjitha që ju duhen është majdanozi, uthulla e mollës dhe jogurti – një kombinim i përsosur që ka veti anti-inflamatore, e bën lëkurën të shkëlqejë dhe i jep një bollëk të vitaminave dhe mineraleve.

Majdanozi është shumë më tepër se një erëzë që shërben për dekorimin e pjatave, transmeton Klan Kosova.

Majdanozi ka një sasi mbresëlënëse të vitaminës K – dy lugë majdanoz përmbajnë 153 % të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës K, ka aftësi për të rregulluar koagulimin e gjakut që është thelbësor për zvogëlimin e qeskave të zeza nën sy.

Për më tepër, majdanozi ka veti antioksidante dhe është një burim i shkëlqyer i acidit folik, një nga vitaminat më të rëndësishme B, veçanërisht për kujdesin e lëkurës.

Çfarë ju duhet për këtë maskë?

Një grusht majdanoz

Dy lugë gjelle uthull molle

Tri lugë gjelle jogurt

Si ta përgatisni dhe përdorni?

Përzieni të gjithë përbërësit mirë e mirë. Aplikojeni këtë maskë në fytyrë dhe lëreni të qëndrojë për 20 minuta. Pastrojeni fytyrën me ujë të vakët në fund.

Nga Redaksia.B 12.06.2018 09:19
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.