Takimi Trump-Kim, gjithçka që duhet të dini për samitin e shumëpritur në Singapor

Nga Redaksia.B 11.06.2018 14:48

E gjithë bota ka kthyer sytë kah Singapori, ku nesër pritet të zhvillohet samiti historik mes presidentit amerikan Donald Trump dhe atij të Koresë së Veriut, Kim Jong-Un, të cilët do të flasin për denuklearizimin e gadishullit Korean duke tentuar të vënë paqe.

Më poshtë ju sjellim disa gjëra që duhet t’i dini për samitin e “shekullit”, që është bërë kryetemë e mediave botërore, transmeton Telegrafi.

Temat kryesore

Mediat verikoreane kanë raportuar se Kim Jong-un dhe Donald Trump do të bisedojnë për “një mekanizëm afatgjatë të paqes”, dhe për deknulearizimin e gadishullin korean. Ata gjithashtu pritet të diskutojnë edhe për çështje tjera që janë në interes të dy palëve.

Sigurimi

Edhe pse dy liderët do të marrin me vete ekipet e truprojave, njësi elitare të policisë të Singaporit përfshirë kontingjentin Gurkha, do të përkujdesen për sigurinë nëpër rrugë e hotel ku do të zhvillohet takimi.

Gukrhat nuk shihen shpesh në Singapor, por gjatë javës së kaluar lëvizjet e tyre janë shtuar kur u panë duke u përkujdesur për sigurinë në hotelin “Shangri La”, ku është mbajtur konferenca për siguri në të cilën kanë marrë pjesë kryeministri indian Narendra Modi, Sekretari amerikan i Shtetit, James Mattis dhe ministrat e tjerë regjional.

Vendi i takimit

Ishulli Sentos, vendi i takimit historik të presidentit amerikan dhe liderit koreanoverior, sot është destinacionin i preferuar i turistëve në Azi, që është e njohur për fushat e bukura të golfit dhe plazhet me rërë.

Megjithatë, ky ishull në Singapor ka edhe anën e saj të errët të cilën pak kush e di. Lokacioni i samiti të paraparë të mbahet më 12 qershor në ora 9 sipas kohë lokale, është përzgjedhur për arsye logjike.

Ishulli gjendet vetëm 500 metra në jug të bregut të Singaporit, shtetit-ishull, ku masat e sigurisë janë aq të rrepta sa që asgjë nuk do të mund të lëviz pa dijeninë e ekipeve të sigurisë.

Epilogu i mundshëm i takimit

Kur kishte paralajmëruar se megjithatë do të marrë pjesë në samit, Trump që më parë e kishte anuluar, ka deklaruar se “nuk do të nënshkruar asgjë”.

Ai gjithashtu ka refuzuar të komentoj nëse do t’i heq sanksionet, por ka shtuar se “mezi e pret momentin kur Koreja e Veriut t’i përmbush kushtet për t’ia hequr sanksionet”.

Raportohet se Kim dhe Trump do të mund të nënshkruanin marrëveshjen zyrtare që i jepet fund luftës. Megjithatë, mund të jetë një proces i komplikuar, për faktin se atë marrëveshje do të duhej ta nënshkruante edhe Kina që është nënshkruese e pajtimit. 

Nga Redaksia.B 11.06.2018 14:48
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.