Daimler mund të dënohet me 3.7 miliardë euro për mashtrime

Nga Redaksia.B 11.06.2018 14:23

Gjiganti gjerman Daimler ndodhet në qendër të kritikave për shkak të mashtrimit me rastin e emetimit të gazrave të dëmshme në motorët me dizel.

Pasi autoritetet gjermane ndaluan përdorimin e agregatit 1,6 litra dizel në Mercedes Vito, njohuritë e reja tregojnë se Daimler në motorët e tij ka përdorur të paktën pesë pajisje të ndryshme për manipulimin e rezultateve të testeve, transmeton ksp.

Këtë informacion e sjellin gazetat gjermane Bild dhe Sontag, duke iu referuar burimeve nga Administrata federale gjermane për komunikacion.

Mercedes-Benz ka tërhequr modelin Vito në Gjermani për shkak të softuerit ilegal, ndërsa tash pritet tërheqja edhe e 600.000 automjeteve kryesisht të klasës C dhe G.

Nëse shpallet fajtor, Daimler mund të dënohet me pesë mijë euro për çdo automobil. Deri më tash softueri është gjetur në 750.000 vetura, që do të thotë se kompaninë e pret dënimi prej rreth 3,7 miliardë euro.

Nga Redaksia.B 11.06.2018 14:23
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.