Elbenita Kajtazi cilësohet yll i mbrëmjes nga kritika gjermane

Nga Redaksia.B 06.06.2018 13:15

E veshur në petkun e vajzës lozonjare, e cila fsheh identitetin, sopranoja kosovare Elbenita Kajtazi është vlerësuar si yll i mbrëmjes nga mediat gjermane. Ajo debutoi në rolin e Anninës në operetën e njohur të Johann Straussit, në skenën e “AaltoMusich-Theater” në Essen të Gjermanisë.

Kjo operetë, premiera e së cilës u dha të dielën, nën produksion të Bruno Klimek dhe dirigjim të Johannes Witt, i la përshtypje të mirë kritikës gjermane, shkruan sot “Koha Ditore”. Opereta, e cila titullohet “Eine Nacht in Venedig”, është e ndarë në tri akte. Libreton e kishte shkruar Richard Genee. Storia e saj romantike e fanatike përfshin disa raste të përzierjes së identitetit ku personazhet paraqiten ata që nuk janë. Kjo operetë ishte dhënë premierë në vitin 1883 në Berlin dhe më pas në Vjenë.

Gazeta gjermane “Ruhr Nachrichten” në një artikull dedikuar kësaj premiere ka shkruar për produksionin dhe gjithçka rreth operetës. E sopranon Kajtazi e ka cilësuar si më të mirën e mbrëmjes.

“Ylli i mbrëmjes ishte Elbenita Kajtazi, në rolin e shitëses së peshkut Annina dhe si një nga barbaraset false, e cila gëzon praninë e dukës. Aria e saj ‘Frutti di mare’ tingëllon shumë freskuese dhe e mrekullueshme. Tingujt e lartë ajo i kap me shumë lehtësi dhe rrezatojnë. Gjithashtu zëri i saj është shumë prezent edhe në ansamble”, ka shkruar “Ruhr Nachrichten”.

Kajtazi është përzgjedhur në mesin e 40 këngëtarëve nga mbarë bota që të jenë pjesë e garës në këtë edicion të “Operalia”. Në mesin e tyre është edhe sopranoja tjetër e suksesshme kosovare Marigona Qerkezi.

Nga Redaksia.B 06.06.2018 13:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.