Infantino: 48 kombëtare mund të marrin pjesë në Botërorin e Katarit

Nga Redaksia.B 05.06.2018 14:13

10 Qershori është data për FIFA-n që të vendosë për të ardhmen e Kupës Botërore dhe Gianni Infantino është i gatshëm të shpalos idenë me 48 ekipe kombëtare në vitin 2022.

Fillimisht e planifikuar për zgjerim në vitin 2026, Kupa Botërore mund të rritet në Katar, pasi vendet e Amerikës Jugore paraqitën një mocion për të zgjeruar numrin e kombëtareve pjesëmarrëse.

Megjithatë, kombi i Lindjes së Mesme tashmë është kritikuar për mungesën e madhësisë apo trashëgimisë së futbollit dhe mbajtja e një turneu të zgjeruar në gadishullin duket një objektiv i pamundur që do të kërkonte një bashkë-host.

“Për momentin kemi një Kupë Botërore me 32 skuadra që do të luhet në Katar, që është situata aktuale”, tha presidenti i FIFA-s, Infantino.

“CONMEBOL bëri një kërkesë interesante, kështu që ne do të duhet ta shikojmë atë. Ekipe më shumë do të thotë më shumë stadiume, më shumë vende, hotele të tjera, më shumë transporte”.

“Nëse kjo është e mundur në Katar është një pikëpyetje, por duhet të shqyrtohet. Ju keni nevojë për shumë njerëz që të bien dakord të kaloni atë rrugë dhe mendoj se është e parakohshme”.

“Nuk ka të ngjarë që ne të ndryshojmë, por nuk mendoj se duhet të shqetësohemi për të diskutuar propozimet. Natyrisht që Katari duhet të pajtohet”.

Duke pasur parasysh çështjet diplomatike të Katarit me fqinjët Arabinë Saudite, Bahrein, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjiptin, disa kanë paraqitur mundësinë që edhe Irani t’i bashkohet Kupës së Botës 2022 me 48 ekipe. Nuk kam asnjë ide,” tha Infantino për atë përfundim të veçantë.

“Natyrisht, gjithçka është e hapur. Le të shkojmë hap pas hapi”, tha italiani.

Nga Redaksia.B 05.06.2018 14:13
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.