Rritja më e madhe e punësimit në 10 vjetët e fundit në Zvicër

Nga Redaksia.B 05.06.2018 13:51

Barometri i Punësimit, i publikuar çdo tre muaj nga Zyra Federale e Statistikave (FSO), tregon një rritje prej 1.6 për qind, në 4.961 milionë punonjës në tremujorin e parë të vitit 2018 krahasuar me një vit më parë. Krahasuar me tremujorin e mëparshëm, numri i të punësuarve u rrit me 0.6 për qind, shkruan albinfo.ch.

Në ekuivalentët me orar të plotë punësimi u rrit me 1.7 për qind në tremujorin e parë të vitit 2018. Si në sektorin sekondar (industria dhe ndërtimi), ashtu edhe në sektorin terciar (shërbime), punësimi u rrit 1.3, përkatësisht 1.7 për qind.

Në një bazë të rregulluar sezonale, punësimi u rrit me 0.6 për qind në tremujorin e katërt. Në sektorin sekondar dhe terciar, punësimi i përshtatur sezonal është rritur me 0.5% dhe 0.4%, respektivisht.

Në ekonominë në tërësi, 11,000 vende të lira u numëruan më shumë se në tremujorin e njëjtë të vitit të kaluar (+17.9 për qind).

Perspektivat e punësimit duken gjithashtu pozitive, sipas treguesve kryesorë. Treguesi i parashikimit të punësimit është raportuar në 1.03 (+0.4 për qind në terma vjetorë).

Nga Redaksia.B 05.06.2018 13:51
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.