Kurz përkrah idenë e Vuçiqit për \'Jugosllavinë e re\'

Nga Redaksia 31.05.2018 12:19

Kancelari austriak Sebastian Kurz i ka dalë në përkrahje idesë së presidentit serb Aleksandar Vuciq dhe të kryeministrit shqiptar Edi Rama, e cila synon ta krijojë një ‘Jugosllavi të re’.

Bëhet fjalë për tregun e përbashkët rajonal, i cili u hodh në diskutim nga Rama e Vucic, e më pas u komentua shumë

E se shefi i Qeverisë austriake e ka dhënë këtë përkrahje, e ka thënë kryeministri Edi Rama, për çka më pas edhe i është falenderuar kancelarit Kurz.

“Me kryeministrin Kurz kemi folur edhe për çfarë janë pritshmëritë tona nga Presidenca austriake e Bashkimit Evropian në 6 muajt e ardhshëm dhe dëshirojmë që të bashkëpunojmë për të shtyrë më tutje projektin tonë, të lansuar nga unë dhe presidenti i sotëm i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për tregun e përbashkët në Ballkanin Perëndimor, gjë për të cilën jam falënderues që kryeministri Kurz ka shprehur interesin dhe mbështetjen e tij”, deklaroi Rama pas takimit me kancelarin austriak në një konferencë të përbashkët për media.

Ndërkohë, kancelari Kurz u takua një ditë më herët me presidentin kosovar Hashim Thaçi, mirëpo nuk u raportua se edhe tregu i përbashkët ka qenë një prej temave.

Sidoqoftë, vitin e kaluar Rama kishte vizituar Serbinë, nga ku sollën idenë se rajonit i duhet një treg i përbashkët. Pas kësaj, mediat dhe njohësit e rrethanave politike, e quajtën këtë ide si një ‘rikthim të Jugosllavisë’

Nga Redaksia 31.05.2018 12:19
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.