Tahiri: Projektligji për Qeverinë është pothuajse gati

Nga Redaksia.B 17.05.2018 14:17

Besnik Tahiri, kryesues i Komisionit për hartimin e Projektligjit për Qeverinë në një konferencë për media pas takimit të parë të Komisionit për hartimin e Projektligjit për Qeverinë tha se ky ligj është pothuajse gati ku edhe po diskutohet mes anëtarëve të komisionit me qëllim që ligji të jetë i plotë.

Tahiri tha se përmes këtij ligj dhe tri ligjeve tjera do të arrihet një kornizë ligjore që rregullon punën e administratës së shtetit.

“ky ligj bashkë me tri tjera si ligji që rregullon Administratën publike, Ligji për funksionin publik dhe Ligji për pagat janë kornizat e një administrate të rregullt ku me këtë arrihet një kornizë ligjore që e rregullon punën e administratës së shtetit”, ka thënë ai.

Tahiri tha se këtij koncept dokumenti duhet t’i paraprijë një analizë para se të dërgohet në qeveri e parlament.

“Ajo çka u dakorduam sot është që ky proces t’i nënshtrohet një konsultimi të gjerë të ekspertëve të organizatave që merren me këtë temë, t’i paraprijë koncept dokumentit një analize. Ky ligj nuk përcakton vetëm numrin e ministrive por po ashtu përcakton aspektet që lidhen me kushtetutshmërinë dhe ligjshmërinë,  që lidhen me përgjegjshmërinë dhe llogaridhënien, transparencë dhe efektshmërinë e  një qeverie. Pra duhet t’i paraprijmë një analize dhe pastaj ta dërgojmë tek qeveria dhe parlamenti”, ka thënë Tahiri.

Ai po ashtu tha se është gabim të flitet për një datë se kur mund të përfundoj ky proces, pasi puna e këtij procesi e përcakton datën dhe jo e kundërta.

Tahiri foli gjithashtu edhe për pagat në sektorin publik, ku tha se Ligji për qeverinë nuk e rregullon sektorin e pagave ne vend.

“Nëse bëjmë një vlerësim të pagave të sektorit publik prapë e them që ka një diskrepans dhe një padrejtësi me pagat. Duhet të krijohet në Ligjin për paga një hierarki….Mendoj që Ligji për paga do të sjell një drejtësi në sistemin hierarkik”, ka thënë ndër të tjera Tahiri. 

Nga Redaksia.B 17.05.2018 14:17
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.