Ndihma e parë për të sëmurët nga diabeti: midis dy racioneve hani këto ushqime!

Nga Redaksia.B 17.05.2018 13:49

Kontrolli i ushqimit nuk do të thotë që duhet patjetër të rrini të uritur midis dy racioneve.

Diabeti është sëmundje e cila kërkon rregullim të rreptë të ushqimit, por nuk do të thotë që do të duhet të rrini të uritur nëse pa pritur ju shfaqet nevoja për të ngrënëm, transmeton Telegrafi.

Te të sëmurët nga diabeti 2 organizmi nuk mund ta kontrollojë sheqerin, ndërkaq midis simptomave më të shpeshta janë etja e theksuar, posaçërisht natën, nevoja e urinimit të shpeshtë, lodhja dhe të parët e turbullt.

Megjithatë, kontrolli i ushqimit nuk do të thotë që duhet patjetër të rrini të uritur midis racioneve.

Përkundrazi, zëmra (ushqimi midis dy racioneve) ndonjëherë është e domosdoshme, posaçërisht nëse merrni ilaçe.

Mjekët rekomandojnë që atëherë të hani një pemë, disa galeta orizi ose ndonjë porcion jogurti të mazitur.

Bashkë me cilëndo zëmër të zgjedhur, mund të shtoni edhe pak arra, të cilat janë burim i shkëlqyeshëm i fibrave dhe i mineraleve të dobishme. 

Nga Redaksia.B 17.05.2018 13:49
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.