Ankaraja reagon për ‘Jerusalemin’, dëbon ambasadorin izraelit

Nga Redaksia.B 16.05.2018 09:49

Vijon të përshkallëzohet tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jerusalem.

Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur, në përleshje me forcat izraelite, çka ka sjellë edhe reagimin e disa shteteve të tjera.

 

Më e ashpër me Izraelin ka qenë Turqia, me presidentin Rexhep Taip Erdogan, që e cilësoi Izraelin një shtet terrorist, me sjelljet dhe veprimet që po bën.

“Izraeli po provon se është një shtet terrorist me hapat që po ndjek dhe fatkeqësisht SHBA, që po lufton të njëjtat krime të kryera nga ISIS është në krah të tij. Kjo nuk do të jetë dita që ne humbëm Jerusalemin”, u shpreh Erdogan gjatë ditës së hënë, përcjell tch.

Më pas, të martën ministri i Jashtëm turk thirri në një takim ambasadorin izraelit Eitan Naeh dhe pas disa minutash bisedime, i kërkoi këtij të fundit të largohet nga vendi.

Mediat turke raportojnë se zyrtarisht ambasadorit i është kërkuar largimi për shkak të sjelljes terroriste të Izraelit, duke vrarë të paktën 60 palestinezë.

Nga Redaksia.B 16.05.2018 09:49
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.