Ligjërata dhe aksione humanitare gjatë muajit të Ramazanit në Bujanoc

Nga Redaksia 15.05.2018 13:47

Këshilli i Bashkësisë Islame (KBI) në Bujanoc ka filluar me përgatitjet për muajin e shenjt të Ramazanit dhe ka planifikuar aktivitete të ndryshme në bashkëpunim edhe me organizatat joqeveritare.

Sekretari i këtij institucione fetar, Sevder Bajrami për Titulli.com u shpreh se përgatitjet kanë filluar dhe se plan programi mbi ligjëratat të cilët do i zhvillojnë imamët e xhamive iu janë dorëzuar imamëve.

Ai potencoi se do të organizohen ligjërata nga imamët nëpër xhamitë e komunës së Bujanoci

“KBI ka filluar me përgatitjen për muajin e Ramazanit ku edhe ka mbajtur mbledhje me anëtarët dhe imamët. Gjatë këtij muaji imamët do të ligjërojnë mbi vlerën e agjërimit, namazin, zeqatën si dhe tema tjera të tjera me karakter edukativ dhe moral.“ tha imami Sevder Bajrami.

Sipas Bajramit në bashkëpunim me organizatën humanitare “Hasene” nga Turqia është bërë edhe shpërndarja e 180 pakove ushqimore për familjet në nevojë si dhe për familjet e invalidëve të luftës.

“KBI me organizatën Hasene nga Turqia ka bërë edhe shpërndarjen e 180 pakove për familjet nevojë, gjithashtu jemi duke u bërë edhe përgatitjet që të bëjmë shpërndarjen edhe të 200 pakove tjera ushqimore për familjet në nevojë. Ndër aktivitetet tjera të bashkësisë Islame do të jenë edhe shtrimi i iftareve për qytetarët”, tha Sevder Bajrami për Titulli.com.

Në emër të Këshillit të Bashkësisë Islame në Bujanoc sekretari i këtij institucioni ka uruar të gjithë besimtarët për muajin e shenjt të Ramazanit si dhe ftoj të gjithë qytetarët në agjërim./Titulli.com/

Nga Redaksia 15.05.2018 13:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.