Përkujtohen dëshmorët e UÇPBM-së, zbulohet shtatorja për Shaban dhe Sami Ukshinin

Nga Redaksia 14.05.2018 20:28

Në fshatin Rahovicë të komunës së Preshevës u mbajt tubim përkujtimorë për të rënët e luftës për liri të UÇPBM-së në të cilën morën pjesë veteran, familjarë, qytetarë dhe përfaqësues të pushteti lokal.

“Ky përvjetor i rëndësisë së veçantë është dhe do të mbetet tradicional sepse të rënët për liri janë të pavdekshëm dhe do të jenë gjithmonë në kujtesat tona”, është shprehur Sami Salihu kryetar i kuvendit komunal të komunës së Preshevës, shkruan Titulli.com.

Ndërsa në fshatin Zhegër të komunës së Gjilanit u bë përurimi i shtatoreve të heronjëve Shaban dhe Sami Ukshini  të cilët ranë heroikisht në luftën e Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë më 14 maj të vitit 200.

“Prej sot, Shaban e Sami Ukshini i bëjnë roje lirisë së Kosovës. Sakrifica e tyre për liri dhe pavarësi, për ne do të jetë frymëzim i përjetshëm. Lavdi e përjetshme jetes dhe vepres së tyre”, ka thënë para të pranishmëve nënkryetari Arbër Ismajli, i cili foli në emër të kreut të Gjilanit, Lutfi Haziri, transmeton Titulli.com.

Pjesë e zbulimit të shatores së Shaban dhe Sami Ukshini ishte edhe Sami Salihu, kryetar i kuvendit komunal të Preshevës i cili theksoi se symbol i rezistencës dhe unitetit kombëtar janë vëllezërit Ukshini.

“Pos mungeës së babait dhe xhaxhait, sot ne ndjejmë një krenari, e cila sadopak na e lehtëson dhembjen”, tha Hikmetja vajza e dëshmorit Shaban Ukshini./Titulli.com/2lonline/

Nga Redaksia 14.05.2018 20:28
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.