Prokuroria Speciale po e heton Shpend Ahmetin

Nga Redaksia.B 11.05.2018 13:16

I sapo ardhuri si kryetar i Partisë Socialdemokrate, Shpend Ahmeti po hetohet nga Prokuroria e Shtetit për punësime partiake në Komunën e Prishtinës, gjatë mandatit të tij të parë, të militantëve të VV’së pjesë e së cilës ishte deri para 3 muajve. 

Hetimin ndaj Ahmetit e ka konfirmuar për Gazetën Express, zyra për informim e Prokurorisë së Shtetit. 

“Rasti i Shpend Ahmeti lidhur me punësimet  në Komunën e Prishtinës, është në fazën e hetimeve preliminare”, ka thënë të premten zëdhënësi Ekrem Lutfiu. 

Hetimin po e zhvillon Prokuroria Speciale, pas disa kallëzimeve penale që kanë deponuar në këtë prokurori kundërshtarët politikë të Ahmetit, vitin e shkuar. 

Gazeta Express merr vesh se Ahmeti si kryetar i Prishtinës, po dyshohet se ka shkelur ligjin duke punësuar me kontrata mbi vepër dhjetëra militantë partiakw të VV’së, pjesë e së cilës ka qenë deri në janar të këtij viti. 

Megjithatë, PDK’ja, që në gusht të vitit 2017 deponoi në Prokurori të Shtetit kallëzimet penale ndaj qeverisjes së atëhershme Ahmetit dhe VV’së në Prishtinë pretendonin se deri në 500 ka shkuar numri i të punësuarve kundërligjshëm nga kryetari i Prishtinës, që vetëm pak muaj më pas fitoi mandatin e dytë në krye të kryeqytetit. 

Pagat mujore me të cilët dyshohet se janë paguar këtë militantë të VV’së, nga Ahmeti si kryetar i Komunës së Prishtinës, kanë variuar nga 250 Euro deri në afro 500 sosh, në muaj. 

Prokuroria e Shtetit të premten nuk ka treguar për Express nëse Ahmeti është i vetmi subjekt i hetimit në fjalë. Sikurse, të njëjtit nuk kanë treguar nëse kryetari i Prishtinës të jetë intervistuar deri më tani për dyshimet e prokurorisë. 

Shpend Ahmeti, në fund të vitit të shkuar ka fituar mandatin e dytë në krye të Prishtinës, si kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje. Vetëm pak muaj më pas, në fillim të këtij viti, Ahmeti u largua nga kjo lëvizje, me ardhjen në krye të saj të Albin Kurtit, pas përplasjeve që çuan në ndarje të kësaj partie politike. 

Të mërkurën, Ahmeti u zgjodh kryetar i PSD’së, pasi ai dhe një grup ish-deputetësh të VV’së aderuan në partinë socialdemokrate të Kaqusha Jasharit.

Nga Redaksia.B 11.05.2018 13:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.