Uber paraqet taksi ajrore

Nga Redaksia.B 11.05.2018 09:14

Shërbimi me makinë tregon një koncept të ri për "makinën fluturuese", e cila duket si një përzierje e avionëve dhe makinave.

 

Uber ka treguar një koncept të ri për taksi ajrore të saj në konferencën Elevate në Los Anxhelos . Nëse Uber mund të përmbushë orarin e saj, ai duhet të jetë gati për prodhim serik deri në vitin 2023.

 

Në bishtin vertikal ka një rotor horizontal për fluturimin përpara. Ngjitja dhe zbritja bëhen me katër palë rotorësh vertikale.

Helikat rrotullohen në drejtime të ndryshme për të stabilizuar avionin.

 

Përveç Uber shumë kompani të tjera punojnë në taksi ajrore . Këto përfshijnë Airbus , prototipi i të cilit ka përfunduar tashmë fluturimin e saj të parë .

 

Start-up Joby Aviation ka 100 milionë dollarë amerikanë në dispozicion për këtë projekt. 

Nga Redaksia.B 11.05.2018 09:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.