Si të veproni kur e shihni dikë duke pësuar sulm në zemër

Nga Redaksia.B 10.05.2018 15:24

Simptomat e sulmit të zemrës përfshijnë dhimbje në gjoks, probleme me frymëmarrje, marramendje, etj. Por, si duhet të veproni nëse e shihni dikë duke pësuar sulm në zemër? Kjo ka të bëjë kryesisht me thirrjen e emergjencës mjekësore dhe atë se çfarë bëni derisa e pritni autoambulancën.

Sipas udhëzimeve, sulmi i zemrës është emergjencë serioze mjekësore i cili kërkon trajtim të menjëhershëm, transmeton Telegrafi.

Ky fenomen, që ndryshe njihet si infarkti miokardit, shkaktohet nga një bllokadë e papritur në furnizimin e gjakut që shkon në zemër.

Pa pasur mjaftueshëm gjak, zemra mund të dëmtohet seriozisht ose pacienti edhe mund të vdes.

Duke i pasur parasysh simptomat e sulmit të zemrës, nëse e shihni një person me gjendje të tillë, gjëja e parë që duhet të bëni është ta telefononi autoambulancën.

Derisa pritni për autoambulancën, ju duhet të provoni ta relaksoni pacientin sa më shpejt që është e mundur.

Nëse keni afër aspirinë dhe pacienti nuk është alergjik ndaj aspirinës, menjëherë jepjani ta përtypë dhe gëlltitë atë (300mg) derisa prisni për autoambulancën.

Kjo pasi që aspirina ndihmon në hollimin e gjakut dhe e rikthen furnizimin e gjakut në zemër.

 

Në disa raste, zemra e pacientit mund të ndalojë së rrahuri fare. Nëse është rast i tillë, ju duhet të performoni shtypje në gjoks. 

Nga Redaksia.B 10.05.2018 15:24
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.