Kardio-trajnimet për ndërtim të muskujve

Nga Redaksia.B 10.05.2018 13:12

Artikujt më të lexuar

Artikujt e ngjashëm

Shikoni sa është optimal kardio-trajnimi derisa punoni në ndërtimin e masës së muskujve.

Nëse shmangni shiritin e vrapimit në hark të gjerë dhe ekskluzivisht bëni galiç nga frika e katabolizmit të muskujve, mund të thuhet që i bëni shërbim të keq organizmit tuaj.

 

Aq më tepër, kombinimi i trajnimit për këmbë midis ushtrimeve me pesha dhe trajnimet vrapuese do t’jua shtojë masën e muskujve këmbëve tuaja për 28 për qind, transmeton Telegrafi.

Frika nga humbja e kilogramëve duke bërë kardio-trajnim është treguar e paarsyeshme, ndërkaq vetë hulumtimi ka treguar që kombinimi i trajnimit të qëndrueshmërisë dhe trajnimit të rezistencës shkaktojnë stimulim specifik të proteinave të cilat më vonë çojnë në krijim të masës muskulore.

Në favor të asaj teze është edhe e dhëna e një studimi amerikan i cili ka konstatuar që bërja ekskluzive e galiçeve ngadalëson zhvillimin e shpejtë të muskujve të cilët janë vendimtarë për krijimin e masës.

Kombinimi i këtyre dy disiplinave të fitnesit do të përmirësojë nivelin tuaj të fitnesit për plot 8 për qind, pa shtuar marrjen e suplementeve të proteinave.

Praktika ka treguar që ushtruesit mesatar i mjaftojnë dy trajnime 30-minutëshe në shirit në javë në mënyrë që të arrijë ndryshime konkrete fizike në trup.

Nga Redaksia.B 10.05.2018 13:12
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.