Kryeqyteti zviceran humb politikanin e njohur Tschäppät

Nga RedaksiaI 06.05.2018 10:16

Ish kryebashkiaku i Bernës, Alexander Tschäppät ka ndërruar jetë të premten, pas një sëmundje të rëndë nga kanceri.

Ish kryebashkiaku i qytetës së Bernës, Alexander Tschäppät, ka ndërruar jetë gjatë së premtes në moshën 66-vjeçare, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albinfo.ch. Pas një sëmundje të rëndë dhe disamuajshe, ai ka ndërruar jetë në rrethin e ngushtë familjar. Tschäppät lëngonte nga sëmundja e kancerit.

Në periudhën nga viti 2001-2004, Alexander Tschäppät ishte drejtor i planifikimit, transportit dhe inxhinierisë civile në Këshillin e qytetit të Bernës. Në nëntor të vitit 2009 u zgjodh kreybashkiak i kryeqytetit helvet, funksion të cilin e ushtroi deri në fund të vitit 2016. Nga viti 1991 e deri më 2003 dhe nga viti 2001 e deri në vdekjen e tij, ai ishte këshilltar nacional.

Alexander «Tschäppu» Tschäppät ka lënë pas vetes dy fëmijë dhe partneren e tij, Christine Szakacs. Të gjithë politikanët zviceranë janë pikëlluar me këtë lajm të hidhur.

Nga RedaksiaI 06.05.2018 10:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.